Badanie słuchu u dzieci – podstawowe informacje

0 komentów

Słuch, jeden z narządów zmysłów, tak znaczącą odgrywa rolę w codziennym funkcjonowaniu, że od pierwszych chwil życia człowieka poddawany jest badaniom, aby jak najszybciej przekonać się, że nie posiada uszkodzeń lub gdy okaże się, że zaistniała jakaś wada, można niezwłocznie zareagować.

Badanie słuchu noworodka jest współcześnie standardowym, przeprowadzanym w szpitalach położniczych, badaniem profilaktycznym dziecka. Począwszy od drugiej doby życia, aby wykluczyć wcześniejsze ryzyko błędu w odczycie, w wyniku nagromadzonej w uchu mazi płodowej, przeprowadza się przesiewowe badanie słuchu za pomocą sondy.

Badanie słuchu u dzieci przeprowadzane jest najczęściej przy udziale metod obiektywnych, nie wymagających kontaktu i reakcji pacjenta, z uwagi na wiek i umiejętność reakcji. Im starsze dziecko, tym większa jest szansa uzyskać prawidłowy wynik badania metodą subiektywną.

Najczęściej stosowane metody badania słuchu u dzieci:

  • Otoskopia – badanie, mające na celu znalezienie fizycznych uszkodzeń w przewodzie słuchowym i błonie bębenkowej. Wykonuje się ją otoskopem, urządzeniem, imitującym światło, aby móc dokładnie zajrzeć do wnętrza ucha.
  • Audiometria – badanie, określające próg słyszenia, wykonywane w kabinie audiometrycznej, gdzie pacjent musi zareagować określonym wcześniej ruchem w momencie, kiedy usłyszy dźwięk.

Audiometria totalna jest wykonywana zwykle u dzieci starszych, od trzeciego roku życia, natomiast u dzieci powyżej sześciu lat wykonuje się audiometrię słowną. Audiometria, po odpowiednim zmodyfikowaniu, może być metodą badania, wykorzystywaną jako badanie słuchu u niemowląt. Zazwyczaj obok niemowlęcia układa się zabawkę, a dźwięk dostarczany przez operatora urządzenia jest imitacją odgłosu zabawki, na którą dziecko powinno zwrócić uwagę w momencie usłyszenia dźwięku.

  • Tympanometria – metoda badania obiektywna, nieinwazyjna. Do kanału słuchowego wprowadzana jest sonda akustyczna, wyposażona w mikrofon i pompkę do zwiększenia ciśnienia. Wynikiem jest graficzny odczyt , który powstaje dzięki wychyleniu się błony słuchowej pod wpływem wzrostu ciśnienia. Badanie bezbolesne, trwające kilkadziesiąt sekund.
  • Badanie słuchu metodą ABR – ma na celu odczyt i rejestrację fal mózgowych, wytwarzanych przez pień mózgu, poprzez stymulację dźwiękiem. Trzaski i tony są rodzajami dźwięku prezentowanymi pacjentowi, który ma założone słuchawki nauszne, a przyczepione elektrody rejestrują dźwięk.
  • Badanie słuchu BERA – rejestruje potencjały, wywołane z pnia mózgu. Badanie pozwala dokładnie określić miejsce powstania uszkodzenia słuchu. Dziecko musi przez okres godziny leżeć nieruchomo, podpięte są trzy elektrody, rejestrujące potencjały.

W przypadku dzieci istotne jest szybkie reagowanie, gdy zauważymy nagłe pogorszenie słuchu, kłopoty z mową czy wysięk z ucha. Wykonaniem badania możemy zapobiec trwałemu uszkodzeniu słuchu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *