Jak dobrać odpowiedni aparat słuchowy?

0 komentów

Gdy ustalone zostaną przyczyny pogorszenia słuchu oraz decyzją lekarza, należy skorzystać z  pomocy specjalistycznego urządzenia, poprawiającego słyszalność, należy udać się do protetyka słuchu, który pomoże dobrać odpowiedni rodzaj.

Aparaty słuchowe dzielą się na:

  • aparaty zauszne (BTI – Behind The Ear),
  • aparaty wewnątrzuszne (ITE – In The Ear),
  • aparaty ITC (In The Canal) wewnątrzkanałowe,
  • aparaty CIC (Completely In Canal), wewnątrzkanałowe, z wysokim stopniem miniaturyzacji.

Do wyboru jest również kwestia, którego producenta aparat będzie odpowiadał własnym potrzebom. Istotną kwestią przy wyborze, jest cena, jaką różni się aparat słuchowy od aparatu innej marki.

Względem technologii wykonania, aparaty słuchowe dzielą się na:

  • aparaty słuchowe analogowe
  • aparaty słuchowe analogowe, programowalne
  • aparaty słuchowe cyfrowe.

Budowa aparatu słuchowego:

Każdy aparat słuchowy, wyposażony jest w mikrofon, który przesyła odebrany dźwięk jako impuls elektryczny do wzmacniacza. Nowoczesne urządzenia dają możliwość wyciszenia hałasu, a wzmocnienia dźwięków mowy, które chcemy usłyszeć. Procesor przetwarza dźwięk, a słuchawka kieruje go do kanału słuchowego. Aparat słuchowy wyposażony jest w baterię.

Jeżeli zachodzi taka konieczność, protetyk słuchu po zapoznaniu się z wynikami badań dobiera odpowiedni aparat słuchowy dla dziecka. Po pierwsze aparat słuchowy dla dziecka powinien odpowiadać potrzebom, wynikającym z przeprowadzonych badań. Aparat słuchowy dziecka musi działać bez zarzutu oraz posiadać dużą odporność na czynniki zewnętrzne (jak kurz, woda, pył) oraz ewentualne urazy. Dziecięcy aparat słuchowy powinien być kompatybilny z urządzeniami, wspomagającymi słuch. Ważnym elementem jest tutaj wielkość urządzenia, aby nie odkształcało ono małżowiny usznej, powinno być jak najmniejsze.  /w ofercie producentów spotyka się modne, ciekawe wzornictwo, aby uatrakcyjnić aparaty dla dzieci.

Jaki aparat słuchowy wybrać dla starszej osoby? Przede wszystkim należy kierować się możliwościami sprawnościowymi seniora oraz wskazaniami do rodzaju sprzętu. Starsi ludzie są często narażeni na niemożliwość wychwycenia dźwięku w sytuacjach trudnych akustycznie (jak w ruchu ulicznym), oczekując możliwości redukcji szumów, bądź potrzebują aparatu, by móc samodzielnie funkcjonować i rozpoznawać dźwięki otoczenia. W dobie wysoce rozwiniętej technologii, protetyk ma wiele możliwości indywidualnego dopasowania aparatu do potrzeb osoby starszej.

Aparat słuchowy – opinie: użytkownicy wypowiadają się często na temat dużych możliwości wyboru aparatu, gdzie producenci prześcigają się w ofertach, a sprzedawcom bardzo zależy, aby polecić własny produkt. Są jednak firmy, które proponują zapoznanie się z produktem przez okres wypożyczenia. Osoby niedosłyszące, po doborze odpowiedniego aparatu są najczęściej zadowolone, że mogą prawie normalnie słyszeć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *