Jak poprawić słuch i o niego dbać?

0 komentów

Dobry słuch musi nam wystarczyć na całe życie. Dlatego trzeba wiedzieć jak o niego dbać, aby był sprawny przez długie lata. Jeśli zaczynamy mieć wrażenie, że zaczynamy słabiej słyszeć, koniecznie musimy zadbać o to, aby poprawić słuch. Jak to zrobić? Tutaj dajemy kilka przydatnych wskazówek.

Jak dbać o słuch?

  • Prawidłowa higiena

Podstawą zdrowych uszu i sprawnego słuchu jest prawidłowa higiena. Należy regularnie pozbywać się woskowiny, jej nadmiar może zatkać ucho, co powoduje nieprawidłowe odbieranie dźwięków przez błonę bębenkową. Uszy najlepiej myć przy pomocy specjalnych preparatów. Nie należy używać patyczków kosmetycznych, gdyż przy włożeniu go zbyt głęboko ryzykujemy uszkodzenie błony bębenkowej i pogorszenie słuchu.

  • Nie narażaj uszu na hałas

Kolejnym sposobem na dobry słuch przez długie lata jest minimalizowanie hałasu. Jeśli lubimy słuchać muzyki w słuchawkach, możemy robić to maksymalnie przez godzinę dziennie. Pamiętajmy również  o nie zbyt głośnym ustawieniu słuchawek. Starajmy się minimalizować występowanie hałasu w domu, np. poprzez wybranie sprzętów AGD, które działają jak najciszej. Dzisiaj w sklepach znajdziemy ciche odkurzacze, czy pralki.

Jeśli jesteśmy narażeni na pracę przy sprzęcie generującym duży hałas, nie zapominajmy o używaniu stoperów lub słuchawek ochronnych, które zabezpieczą nasz słuch przed zbyt dużym natężeniem dźwięków.

  • Infekcja ucha – koniecznie ją wylecz

Do pogorszenia słuchu, może przyczynić się również infekcja. Wszelkie niedoleczone stany zapalne górnych dróg oddechowych, czy katar mogą doprowadzić do zapalenia ucha. Jeśli zlekceważymy swój stan, możemy narazić się na ryzyko uszkodzenia słuchu.

  • Dbaj o uszy w chłodne dni

Uszy są bardzo wrażliwe, dlatego trzeba je chronić przed mrozem i wiatrem. W chłodne dni uszy są narażone na wystąpienie stanu zapalnego, który może przyczynić się do powstania niedosłuchu. Ciepła czapka oraz kaptur są niezastąpioną ochroną w wietrzną, zimną pogodę. A przy bardzo mroźnych dniach, uszy mogą ocieplić dodatkowo nauszniki.

Jak poprawić słuch?

Ktoś do Ciebie coś mówi, a Ty nie słyszysz wszystkiego, musisz się wpatrywać w jego usta, aby zgadnąć co on właściwie powiedział. Wtedy zastanawiasz się jak polepszyć słuch? Znaleźliśmy dla Ciebie dwa rozwiązania:

  • Badania kontrolne słuchu i aparat słuchowy

Najważniejszą kwestią są badania kontrolne słuchu. Wcześnie wykryte pogorszenie słuchu pozwoli nam na szybszą poprawę słuchu poprzez np. zastosowanie odpowiedniego aparatu słuchowego. To rozwiązanie hamuje postępowanie niedosłuchu, poprawa słuchu jest znacząca. W tym przypadku nie musimy bać się badań słuchu, są one bezbolesne.

  • Zdrowe odżywianie

To również istotna kwestia w zakresie sprawnego słuchu. Aby mieć dobry słuch należy uzupełniać niedobory minerałów i witamin. Dieta powinna być bogata w owoce, warzywa i ryby. Tutaj jednym z najważniejszych elementów poprawiających słuch jest witamina C, która wpływa na lepsze krążenie krwi i wzmacnia przewody słuchowe. Niezbędna jest również witamina PP, witamina A oraz magnez i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Podsumowując, aby mieć sprawny słuch przez długie lata należy unikać hałasu, dbać o zdrowie uszu. Nie narażać ich na zimno i wiatr, a także regularnie się badać. Słuch jest jeden i musi wystarczyć nam na całe życie. Nie lekceważmy problemów ze słuchem, aby rozmowa z drugą osobą zawsze była komfortowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *