Leczenie słuchu – ogólne informacje

0 komentów

Niedosłuch spotyka w dzisiejszych czasach coraz to młodsze osoby. Warto znać przyczyny takiego stanu rzeczy. Otóż, bardzo często słabe słyszenie dziedziczone jest z pokolenia na pokolenie. Niekiedy, niedosłuch może się rozwinąć w etapie płodowym, gdy mama zachoruje na różyczkę. Innym powodem może być również zażywanie przez kobietę antybiotyków w czasie ciąży. Poza tym, również wcześniaki oraz osoby chorujące na żółtaczkę, mogą być bardziej narażone na to wyżej wymienione schorzenie. Warto również wiedzieć, że we wczesnym dzieciństwie, słabsze słyszenie może być spowodowane na przykład przerostem migdałka gardłowego. Dzieje się tak dlatego, iż przerośnięty migdałek gardłowy może uciskać ujścia trąbek słuchowych. 

Domowe sposoby na poprawę słuchu

Wiele osób cierpiących na niedosłuch zastanawia się, czy w ogóle istnieją jakiekolwiek domowe sposoby na poprawę słuchu. Jednym z tradycyjnych sposobów jest na przykład nalewka propolisowa. W celu przygotowania nalewki, trzeba wyposażyć się w 40 gramów propolisu. Musi on być drobno pokrojony albo starty. Następnie, trzeba go zalać w ilości 100 ml wódki. Taka mikstura powinna znajdować się w ciemnym miejscu przez okres 10 dni. Warto nią od czasu do czasu potrząsnąć. Następnie po upływie odpowiedniego czasu, trzeba mieszaninę przesączyć z pozostałości kleju pszczoły. Na samym końcu trzeba dodać olej roślinny w stosunku 1:4. Taką miksturą trzeba nasączyć wacik albo watę. Nasączony materiał należy następnie przyłożyć w środek ucha, możliwie jak najgłębiej kanału słuchowego. Taki nasączony ,,tampon” powinien znajdować się w uchu przez okres 12 godzin. Po tym czasie, należy go wymienić na nowy. Całość leczenia powinna trwać 14 dni.

Warto również wiedzieć, że przyczyną niedosłuchu może być po prostu zatkane ucho. Leczenie słuchu w takim przypadku jest proste, można zakupić gotowy preparat rozpuszczający woskowinę lub też można się udać do otolaryngologa. Lekarz od słuchu posiada odpowiednie urządzenie, za pomocą którego może pomóc osobie z zatkanym uchem.

Przede wszystkim, trzeba mieć na uwadze fakt, że przyczyn niedosłuchu może być wiele. W celu poznania konkretnej przyczyny, warto udać się do odpowiedniego specjalisty. Sprawdzenie słuchu może być dokonane również przez audiologa. Jest to specjalista, który zajmuje się problemem ze słuchem. Pomoże on pacjentowi w poznaniu przyczyny niedosłuchu. Na pewno wcześniej zleci on odpowiednie badania, które ułatwią identyfikację problemu. Audiometria tonalna jest to miedzy innymi jedno z badań, które pozwala ocenić próg słyszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *